Web User Controls - Web Kullanıcı Kontrolleri


Twitter'da Paylaş Favorilerime Ekle

Asp.Net Web Kullanıcı Kontrolleri - Web User Controls

Bazen bir grup içeriği çok sayıda sayfada kullanmak isteyebiliriz. Bu bir iletişim formu ya da görsel ve yazılı herhangi bir içerik olabilir.

Bu içeriği diğer sayfalara yerleştirirken kopyala – yapıştır yöntemini kullanabiliriz. Ancak ileride bu içerikte bir değişiklik yapılması gerekirse, içeriği yerleştirdiğimiz tüm sayfalarda düzeltmek gerekecektir.

Asp.Net’te bunun da çaresi mevcuttur: Web User Controls (Web Kullanıcı Kontrolleri)

Kullanacağımız içeriği bir .ascx uzantılı bir Web User Control sayfasına yazarız. Bu içerik her şey olabilir. Hatta çalışacak kodlar varsa onlar da .ascx.cs sayfasına yazılır.

Ardından bu .ascx uzantılı dosyayı, solution explorer panelinden tutup sürükleyerek istediğimiz tüm sayfalara kolayca ekleyebiliriz.

Dilediğimiz zaman bu .ascx uzantılı kullanıcı kontrolünü açıp düzenleyebilir ve istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. Bir değişiklik yaptığımız anda, bu içerik bütün sayfalarda yenilenmiş olacaktır.

Projemize Web Kullanıcı Kontrolü Ekleme

Solution Explorer panelinde site adına sağ tıklayıp, Add New Item komutu verilir. Gelen pencereden Web User Control seçeneği seçilir, alt kısımdan istenen isim verilir ve Add komutuna tıklanır.

Uzantısı .ascx olan bir Web Kullanıcı Kontrolü artık sitemize eklenmiştir. İçerisine istediğimiz içeriği ekleyebilir ve istediğimiz sayfalara yerleştirebiliriz.

Bir sayfaya, kullanıcı kontrolü eklediğimizde sayfanın üst kısmına aşağıdaki gibi bir bildirim satırı da otomatik eklenir.

Web User Controls, Web Kullanıcı Kontrolleri, ascx sayfası nedir, kullanıcı kontrolü ekleme, add web user control, nedir