Sitenizi Google'da Üst Sıralara Taşıma

Sitenizi Google Aramalarında Yukarı Taşımak İçin Yapmanız Gerekenler

Arama motorlarında kullanıcıların yaptıkları sorgulamalarda web sitemiz ne kadar önlerde çıkarsa, o kadar çok ziyaretçiye ulaşabiliriz. Bu da sitemizin popüleritesini ve değerini artıracaktır.

Peki sitemizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için neler yapmalıyız? Bu, kısaca cevaplanabilecek bir soru değil tabi ki. Çünkü uymamız gereken bir çok kriter ve özellikle çok sayıda rakibimiz olduğunda yapmamız gereken çok şey var. Şimdilik bunlardan bazılarını yazacak olursak:

 • Sitemizin içeriği en önemlisidir. Bomboş ya da sadece resimlerden oluşan web sayfalarında arama motorları birşey bulamayacaktır. 
 • İçerik mutlaka özgün olmalıdır. Başka sitelerden kopyalanan içerik google tarafından fark edilmekte ve bu durumda sıralamamız daha da düşmektedir.
 • Sayfa yapıları düzgün oluşturulmalı, gereksiz kod kalabalığı yaratmaktan kaçınılmalıdır. Sırf aksiyon olsun diye ihtiyaç yokken javascript kodları ile efektler vb oluşturmak yerine içerik artırılmaya çalışılmalıdır. Google'ın javascript kodlarını sevmediği ifade edilmektedir.
 • Sayfalarımıza başka sitelerden ne kadar fazla bağlantı bulunursa, sitemizin puanı o kadar artar. Bağlantıyı veren sitenin değeri de önemlidir. Değerli sitelerden gelen bağlantılar daha fazla puan getirir. Aksine amacı başka sitelere link vermek olan ya da değersiz sitelerden gelen bağlantılar fazla bir işe yaramayacaktır.
 • Bu nedenle önemli ve popüler forum ve sitelerde, kendi sitemizi tanıtmak için çaba harcayabilir, buralardan kendi sitemize link vermeye uğraşabiliriz.
 • Sitenizin her sayfasında title etiketi ile o sayfanın başlığını belirtin. Ayrıca meta etiketleri ile keyword ve description tanımlamalarını her sayfada yaparak o sayfadaki içerik hakkında ipuçları verin.
 • Yazdığınız başlık ve metalar sayfadaki içerik ile alakasız ise google inanmayacaktır. Ayrıca bu tanımlamaları sitenin her sayfasında farklı olması gerekir. Aynı başlık ve tanımlamaları bütün sayfalarda kullanmamalısınız. Yine bu tanımlamalar ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır.
 • H1, h2 etiketleri çok önemlidir. Arama motorları h1 etiketleri arasındaki ifadeyi sayfanızın başlığı olarak algılarlar. Bu yüzden hoyratça kullanılmamalıdır. Sadece en önemli başlıkları h1 ile belirtin. H1 etiketinin görünümünü güzelleştirmek için ise css kullanın.
 • b etiketi ile içerik kısmında geçen anahtar kelimeleri kalın yazarsanız bu da arama motorlarına fikir verecektir. Yine html 5 etiketi olan mark etiketini de bu amaçla kullanabilirsiniz.
 • Sayfaya koyduğunuz resimler için alt parametresi kullanarak açıklayıcı bilgiler verin.
 • Tüm sayfaların birbirine bağlantılı olmasını sağlayın. Bir arama motoru sayfanızı gezerken tüm sayfalarınızı tarayabilsin.
 • Paraya kıyıp sitenizin reklamını yapabilirsiniz. AdWords ya da farklı ortamlarda reklamlarınızı yayınlatabilirsiniz.
 • Arama motorlarının sağladığı araçları ve programları kullanabilirsiniz. Gerektiğinde sitenizi arama motorlarına el ile kaydetmeyi deneyebilirsiniz.
 • http://www.dmoz.org/ adresine girerek sitenizi buraya kaydetmeyi başarabilirseniz bu çok iyi puan getirecektir. Dmoz organizasyonu web sitelerini gerçek kişiler tarafından inceleyerek gerçekten uygunsa yayınlayan bir kuruluştur. Sahte ve kandırmaca siteler buraya kayıt olamazlar. Diğer arama motorları da bu sitenin kayıtlarını önemsemektedir.

 

Sitenizi Google Aramalarında Yukarı Taşımak İçin Yapmanız Gerekenler, sitem googleda görünmüyor çok sonlarda görünüyor

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
9924  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 90