Asp.NET Sayfa Yapısı

Asp.Net Sayfasının Özellikleri

Asp.NET sayfalarının uzantısı .aspx'tir. Sayfaların görsel kısmı Html, Css ve JavaScript kodları ile hazırlanırken, Asp.Net kodları da bu belgeye eklenebilir veya ayrı bir kod sayfasında saklanabilir.

@Page Bildirimi

Asp.Net sayfaları bu bildirim satırı ile başlar. Burada sayfanın türü, kodlamada kullanılan programlama dili, kod sayfasının ismi, hata ayıklama şekli gibi sayfayla ilgili bilgiler verilir. Aşağıdaki resimlerde örnekleri görebilirsiniz.

Inline Coding

Bu yöntemde Asp.Net kodları ayrı bir belgeye değil, sayfanın head kısmındaki script etiketleri arasına yazılır. Script etiketi içerisinde runat="server" parametresi ile bu kodların sunucuda çalışacağı belirtilir. Yandaki resimde script etiketleri arasında iki adet alt program görünmektedir.

Bu yöntem çok tercih edilmemektedir.

Code Behind

Bu yöntemde Asp.Net kodları ayrı bir dosyada tutulur. Kod sayfasının isim ve yolu page bildirim satırında belirtilir. Kod sayfasının uzantısı kullanılan dile göre .cs veya .vb olabilirken, dosya adı bağlandığı sayfa ile aynıdır. 

Örneğin ana sayfamız default.aspx ise, kod sayfamız default.aspx.cs olacaktır.

Bu yöntem hem daha güvenli, hem de daha anlaşılırdır.

Visual Studio programı sayfa oluştururken hangi yöntemi kullanacağımızı sorar. "Place code in seperate file" seçeneği işaretlenirse sunucu kodları ayrı bir sayfaya yerleştirilirken, kod sayfasını oluşturma ve bağlama işini program otomatik yapmaktadır.

asp.net sayfa yapısı, asp.net kodları nereye yazılır

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
34298  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 1547AspNET-Sayfa-Yapısı