C# Console Nedir?

Console Nedir?

Visual Studio ile yeni proje oluştururken bize "Windows Forms Application" ve "Console Application" gibi seçenekler sunulur. Bunlar arasındaki fark nedir?

Windows Forms Application yani Windows Uygulamaları günümüzde iyice yaygınlaşmış olup, programcıya hazır nesneler sunan (textBox, comboBox, RadioButton...) ve grafik arayüzüne sahip bir programlama dilidir.

Console ise grafiksel olmayan bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Kullanıcıdan bilgi alma ve gösterme işlemleri siyah bir ekranda gerçekleşir. Visual C# veya Visual VB dillerinde kullanabildiğimiz hazır nesneler Console Uygulamalarında yoktur. Programcı kendisi kod yazarak bu nesnelere benzer yapılar oluşturabilir ancak bu herkesin yapabileceği bir şey değildir.

Günümüzde Windows uygulamaları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Console uygulamaları ise bazı okullarda programcılığa giriş amacıyla kullanılabilmektedir.

Console mu, Windows Uygulaması mı Tercih Etmeliyiz?

Görsel ve nesneye yönelik programlama dilleri günümüzde son derece gelişmiş olup, halen gelişmeye devam etmektedir. Eski tip programlama dillerine alışkın olan programcılar, yeni yazılım teknolojilerine alışmakta, ya da eski alışkanlıklarını bırakmakta zorlanabilmektedir.

Microsoft dahil olmak üzere programlama konusunda önde gelen kurum ve kişilerin bu konuda fikri şudur:
Nesneye yönelik dillerini (object oriented languages), daha önce hiç programlama bilgisi olmayanlar, eski tip programlamaya alışık olanlara göre daha kolay öğrenebilmektedir. Bu fikri yaptıkları anket ve araştırmalara dayandıran Microsoft kendi düzenlediği eğitimlerde Nesneye Yönelik Dilleri kullanmaktadır.

Console Uygulaması Geliştirmek İçin Gerekenler

Hem Console hem de Windows uygulamaları yazmak için Visual Studio programını kullanabiliriz. Visual Studio programının ücretsiz (Express) versiyonları da hemen her türlü işimizi görecektir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

C# console nedir, windows uygulaması ile console arasındaki fark, windows forms application ile console application arasındaki fark ne

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
25342  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 355c-sharp-console-nedir