Bilgisayar Kasaları

Bilgisayar Kasaları

Bilgisayarın tüm iç donanım birimlerini bir düzen içerisinde bir arada tutmaya ve korumaya yarayan donanım birimidir. Standart olarak ön tarafında açma-kapama (power) düğmesi, reset düğmesi ve led ışıklar bulunur. Arka tarafı ise anakart üzerindeki portların dışarıdan ulaşılabileceği şekilde dizayn edilirler.

Anakartımız ile kasamız uyumlu olmalıdır. Örneğin anakartımız Atx formatında ise kasa ve güç kaynağımız da Atx olmalıdır.

Tüm anakart ve kasa üreticileri, üretim aşamasında belli kurallara uydukları için hangi anakart ve kasayı alırsak alalım, anakart üzerindeki vida delikleri ve port çıkışları ile kasadaki yerleri mutlaka birbirine denk gelecektir.

Kasalar boyut ve yerleşimlerine göre farklı türlerde olabilir:

Desktop kasa: Yatay yerleştirilirler ve genelde monitör kasa üzerine konur.

Tower kasa: En çok kullanılan kasa türü olup dik vaziyette kullanılırlar. Boyutlarına göre Full Tower, Mid Tower ve Mini Tower gibi türleri mevcuttur.

Slim kasa: Daha ince görünümlüdürler.

Kasa alırken dikkat edeceğimiz şey amaca yönelik olmasıdır. Az yer kaplaması isteniyorsa Micro Atx anakart ve kasalar tercih edilebilir.

Ancak bizim için performans ön plandaysa bilgisayar parçalarının daha iyi soğutulması gerekeceğinden normal boyutlarda, üzerinde extra fanları ya da soğutma sistemleri olan kasalar tercih edilmelidir.

kasa alırken seçerken nelere dikkat edilmeli, bilgisayar kasaları, micro atx nedir, atx, tower, mini tower, mid tower, kasa fan

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
3692  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 1063