Güç Kaynağı - Power Supply

Güç Kaynağı – Power Supply

Güç kaynağı kasanın arka üst bölümünde yer alan ve şehir şebekesinden gelen elektrik akımını tüm donanım birimlerine aktaran birimdir.

Ön tarafında prizden gelen elektrik kablosunun (genelde siyah renkli) takıldığı bir giriş bulunurken, arka tarafında bir sürü kablo yer alır. Bu kablolardan her biri farklı parçalara takılarak enerji sağlamış olur.

Örneğin alttaki resimde güç kaynağından çıkan 20+4 pinlik Atx güç konnektörü görülmektedir. Bu konnektör anakart üzerindeki yuvaya takılarak anakarta elektrik sağlar. Anakart üzerindeki yuva 24 pinlik ise iki konnektör yan yana takılırken, yuva 20 pinlik ise küçük konnektör boşta kalacaktır.

atx konnektörü 20+4 pin

Bununla birlikte anakarta takılan 4 pinlik bir konnektör daha vardır. Alttaki resimde de onu görebilirsiniz.

Bunlardan başka harddisk, cd-dvd rom, disket okuyucu, cpu fanı gibi parçalar için de güç kabloları kendi yerlerine takılarak o parçalara enerji sağlarlar.

Güç kaynağı alırken dikkat edeceğimiz noktaların başında ne kadar güç sağlayabildiğidir. Günümüzde standart bir bilgisayar için 400 Watt’lık bir güç kaynağı yeterli olacaktır. Ancak daha donanımlı bilgisayarlar için 600 Watt’lık güç kaynakları tercih edilebilir.

Not: İki farklı güç kaynağı arasında kararsız kaldığınızda ağırlıklarını karşılaştırarak da fikir sahibi olunabilir. Daha ağır olan muhtemelen daha kaliteli olacaktır.

bilgisayarın güç kaynağı, kaç watt olmalı, güç kaynağı özellikleri, power supply özellikleri, nasıl olmalı, atx güç kaynağı, hangi güç kaynağı iyi, 20+4 pin atx connector

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
5833  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 992