Hafıza Kartları

HAFIZA KARTLARI

Flash Hafıza Türü: Hafıza kartlarında ve flash disklerde kullanılan bellek türüdür. Bilgileri elektriksel olarak saklar. Bu belleklerdeki bilgiler istendiği zaman silinebilir ya da değiştirilebilir.

Not: Flash bellek kullanan aygıtlar bilgisayara takılı iken sökülmek istendiğinde, ilk önce “Donanımı Güvenle Kaldır” komutu verilmelidir. Aksi halde aygıtlar ya da veriler, ani elektrik kesintisi nedeniyle zarar görebilir.

 

HAFIZA KARTI ÇEŞİTLERİ

Günümüzde sık kullanılan hafıza kartı çeşitleri şunlardır:

  • CF (Compact Flash)
  • Smart Media
  • MMC
  • SD

 

En yaygın kullanılan hafıza kartı türü SD kartlardır. Boyutları bakımından Mini SD ve Micro SD gibi türleri de mevcuttur.

Telefon, Tablet, Bilgisayar, Kamera, Fotoğraf Makinesi gibi birçok aygıtta hafıza kartları kullanılmaktadır.

Kapasiteleri 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB olabilmektedir.

SD kartların okuma yazma hızları “class” ifadesiyle belirtilmekte olup, üzerinde Class 10 yazanlar en hızlı türleridir.

 

KART OKUYUCULAR

Hafıza kartlarının bilgisayara takılıp okuma yazma işleminin gerçekleşmesini sağlayan ara birimlerdir. Günümüzde üretilen bilgisayarlarda SD kartları takmak için bir yuva yer almaktadır. 

Dilersek bir çok hafıza kartı türünü destekleyen harici kart okuyucular da kullanılabilir. Aşağıda birkaç tane kart okuyucu resmi yer almaktadır.

hafıza kartı çeşitleri, hafıza kartı özellikleri, kart okuyucu, günümüzde en çok kullanılan hafıza kartı türü, sd mmc farkı, hafıza kartını bilgisayara takma

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
3975  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 1201