Visual Studio programının indirilmesi ve kurulması

Visual Studio Programı

Microsoft tarafından geliştirilen bu yazılım, farklı programlama dilleri kullanarak, birçok farklı platform için program yazmamıza olanak sağlar.

Visual Studio Programı Ücretli Mi?

Visual Studio programı ücretli ve oldukça pahalı bir yazılımdır. Ancak ücretsiz olarak sunulan versiyonları mevcuttur. Ücretsiz versiyonları 2015 yılına kadar Express adı ile yayınlanmaktaydı. Günümüzde ise Visual Studio'nun ücretsiz versiyonları Community ismiyle sunulmaktadır.

Visual Studio programının ücretsiz versiyonlarından son 6 tanesi şu isimlerle yayınlanmıştır. https://visualstudio.microsoft.com/tr/vs/older-downloads/ adresine giderek güncel ve eski ürünleri inceleyebilirsiniz.

 • Visual Studio 2022 Community (indirmek için tıklayınız.)
 • Visual Studio 2019 Community
 • Visual Studio 2017 Community
 • Visual Studio 2015 Community
 • Visual Studio 2013 Express For Desktop (Masaüstü için VS Express)
 • Visual Studio 2012 Express For Desktop

Eskiden kullanılan express ürünleri web uygulamaları geliştirmek için farklı, masaüstü uygulamaları için farklı paketler halindeydi. Günümüzdeki Community ürünü ise her ikisi için kullanılmaktadır.

Visual Studio 2019 Community Programını Kurma

Visual Studio yazılımının en son ücretsiz versiyonunu kurmak için yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz. Community (Topluluk) versiyonuna ait indirme butonuna tıklayın. Öncelikle küçük boyutlu bir kurulum dosyası inecektir. O dosyayı çalıştırarak kuruluma başlıyoruz.

Kurulum esnasında Visual Studio'nun hangi bileşenlerini kurmak istiyorsak seçeceğiz. 

Ayrıca programı kullanmaya başladıktan bir süre sonra Visual Studio programı bizden lisans isteyecek. İşte o zaman bir Microsoft hesabı kullanarak (Outlook, Hotmail veya Windows Live gibi) oturum açmamız yeterli olacak.

Eğer son versiyonu kurmak istiyorsanız işlem tamam. Daha eski bir versiyon kurmak istiyorsanız okumaya devam edin.

*Uyarı: Programın kurulumu esnasında ".Net Framework versiyonunuz eski" gibi bir hata alırsanız .Net Framework yazılımını yüklemeniz gerekmektedir. Net Framework yazılımı Asp.Net ile yapacağımız programların bilgisayarımızda çalışmasını sağlayan platformdur.

.Net Framework versiyonlarını görmek ve indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Daha Eski Versiyonları Kurma - Visual Studio Express programını indirme

Visual Studio programının 2010, 2012, 2013, 2015, 2017 gibi sürümleri bulunmaktadır. Herbirinin ücretsiz versiyonu da mevcuttur (express veya community) ve aşağıdaki web sitesinden istenilen versiyon indirilebilir.

Aşağıdaki videoda Visual Studio 2012 kurulumu ve kayıt işlemini izleyebilirsiniz.

Iso dosyalarını Windows10 işletim sistemi direk açabilmektedir ancak farklı işletim sistemine sahipsek bu dosyayı açabilmek için iki seçeneğimiz var:

 • Dosyayı Dvd'ye yazdırıp, bu Dvd'den programı kurabiliriz.
 • Sanal (Virtual) Cd/Dvd programı kullanarak bu dosyanın içine ulaşabilir ve kurulumu başlatabiliriz.

Bilgisayarınızda Sanal Cd/Dvd programı yoksa şu adresten indirebilirsiniz.

wincdemu.sysprogs.org/portable/

Bu program sayesinde Visual Studio kalıp dosyasını açıp kurulumu gerçekleştirebiliriz.

 • PortableWinCdEmu programını çalıştırın.
 • Mount Another Image butonuna tıklayın.
 • Açılan pencereden, indirdiğimiz kalıp dosyasını (VS2012….) seçerek tamam deyin.
 • Ardından bilgisayarım penceresinde, bilgisayara bir dvd takılmış gibi görünecektir. Bu dvd’nin içine girerek kurulum dosyasını (wdexpress_full vb.) çalıştırın.

Kurulum bitip, programı ilk çalıştırma esnasında bizden bir şifre isteyecektir. Şifreyi almak ücretli bir işlem değildir. Sadece kayıt olmamız gerekmektedir. Bunun için de bir Microsoft hesabına ihtiyacımız olacak. (hotmail, outlook, windowslive vb.)

Şifrenin istendiği pencerede “Register online” veya benzer bir bağlantı göreceksiniz. Bu linke tıkladığınızda açılacak sayfada Microsoft hesabınız ile giriş yaparak formda zorunlu yerleri doldurun ve alttaki “next” butonuna tıklayın. Yeni gelen sayfada şifre size verilecektir. Bu şifreyi kopyalayarak programa geri dönün ve gerekli yere yapıştırın.

Programı kurduktan sonra, Türkçe dil paketini de indirip kurabiliriz.

visual studio nasıl kurulur videolu anlatım, ücretsiz visual studio kurulumu, visual studio community yükleme, community ile express farkı, visual studio hata, visual studio yükleme anlatım, visual studio eski sürümleri yükleme

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
35415  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 1568Visual-Studio-programının-indirilmesi-ve-kurulması