Arduino Nedir? Neler Yapılabilir? Arduino Nasıl Programlanır?

Arduino Nedir?

Arduino İtalyan mühendisler tarafından geliştirilmiş açık kaynak lisanslı bir yazılım ve donanım platformudur.

Arduino kartları robotik eğitimlerde sıkça kullanılmaktadır. Bu kartlar üzerinde bir adet mikrodenetleyici (Atmel AVR) ve çok sayıda giriş çıkış pinleri bulunur.

Çok çeşitli sensörler bu karta bağlanabilir ve bu sayede ortam hakkında bilgi alınabilir, alınan bu bilgiler kullanılarak istenilen çıktılar üretilebilir. Örneğin bir led yakılabilir, bir motora güç verilebilir, online bir paylaşım yapılabilir vb..

Bu kartın çeşitli versiyonları bulunmaktadır ve sadece kart olarak da satın alınabilir, set olarak da. Setlerin içerisinde arduino kartı ile birlikte çok sayıda devre elemanı (sensör, direnç, led, motor, kablo, butonlar, modüller…) bulunur. Bu nedenle setler daha avantajlı olacaktır. Çünkü Arduino ile birşeyler geliştirmek için kart tek başına yeterli değildir. Diğer yardımcı donanımlara ve programlama için de yazılım geliştirme ortamına (IDE) ihtiyacımız vardır.

Başlıca arduino kartları;

Arduino Uno: En popüler olanıdır. Boyut ve pin sayısı bakımından idealdir. Giriş seviyesi projelerde en çok bu kart kullanılır.

Arduino Nano: Uno ile aynı yapıya sahip ama daha küçüktür. Tasarımın küçük olması gerektiğinde bu kart tercih edilir.

Arduino Mega: Adından da anlaşılacağı gibi Uno versiyonundan daha büyük ve daha fazla pine sahiptir.

Bunlardan başka da arduino modelleri mevcuttur. Yeni başlayanlar için eğitim amacıyla en uygunu Uno modelidir. Daha farklı bir karta ihtiyaç duyuyorsanız muhtemelen konu hakkında bilgi sahibisinizdir ve modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

Arduino ile Neler Yapılabilir?

Öğrencilerden profesyonellere kadar herkes arduino kartları kullanarak küçük ya da büyük projeler gerçekleştirebilir. Son yıllarda çok sayıda profesyonel projede arduino kullanıldığını görmekteyiz.

Küçük projelere örnekler: Evde yokken çiçekleri sulama sistemi, engelleri algılayan robotlar, bluetooth kontrollü araç, drone yönetimi vb..

Büyük projelere örnekler: Otomasyon sistemleri, akıllı ev sistemleri, robotlar vb..

Arduino Nasıl Programlanır?

Arduino ile çalışmanın en önemli avantajları;

  • Çok fazla donanım bilgisi gerektirmemesi
  • Kolayca ulaşılabilen çok sayıda kaynak ve örnek projenin olması
  • Hızlıca proje geliştirilebilmesi
  • Maliyetinin düşük olması
  • Kolay programlanması

Arduino programlamak için wiring isimli programlama dili kullanılır. Kodları yazmak ve usb portundan karta aktarmak içinse iki ihtimal mevcut. 

  • Bilgisayarımıza Arduino Software (IDE) masaüstü uygulamasını yükleyerek kendi bilgisayarımızda çalışabiliriz.
  • Arduino Web Editörünü kullanarak online çalışabiliriz.

Arduino web editörünün daha avantajlı olacağını söylemek yanlış olmaz. Çünkü çalışmalarımızı Arduino.cc sitesinde kayıtlı tutarak internete bağlı her bilgisayardan ulaşarak kolayca düzenleyebiliriz. Ayrıca web üzerinden sunulan diğer hizmetlere de ulaşabiliriz. Bunun için Arduino.cc sitesine kayıt olmamız (ücretsiz) gerekmektedir.

Arduino IDE yazılımını indirerek kurmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Wiring dili C dili ile benzerdir. C veya bundan türeyen dillerden birine aşina olanlar, wiring’i de kolayca kullanabilirler. Wiring yazılımını indirmek için tıklayınız.

Çocuklar ve yeni başlayanlar programlama için Scratch veya mBlock uygulamalarını kullanabilirler. Bu uygulamalar sürükle bırak yöntemi ile kod yazmayı, bu sayede de algoritma mantığının daha rahat anlaşılmasını sağlamaktadır.

arduino nedir, arduino nasıl programlanır, arduino ile neler yapılır, arduino çeşitleri, hangi arduinho setini almalıyım, arduino kodlama için gerekenler

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
11793  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 659arduino-nedir-neler-yapılabilir